Bezpieczeństwo na giełdzie

Gra na giełdzie wiąże się z dużym ryzykiem utraty kapitału. Czy to ze względu na niewłaściwie podjęte decyzje, czy w związku z atakami hakerskimi, czy innymi losowymi okolicznościami (zamknięcie giełdy, problemy między transferami itp.)

Jak się przed tym chronić?

1. Ustalać „trudne” hasła do logowania się

2. Używać google authenticator (2fa)– ciąg 6 cyfr, które trzeba wpisywać dodatkowo w trakcie logowania do serwisu, aplikację można ściągnąć na telefon, kod do wpisywania zmienia się chyba co ok 30 sekund- dokładnie nie pamiętam

3. Wkładać w giełdę tylko takie środki, których ewentualną utratę jesteśmy w stanie przeżyć- nikomu nie życzę źle, ale jestem realistką i widzę, co dzieje się na giełdzie. Świeże osoby są nazywane owcami, które się goli z ich kapitału, bo popełniają podstawowe błędy. Sama je również popełniałam i nadal jeszcze popełniam, bo mimo wiedzy, trudno mi niektóre elementy wprowadzić w życie.

4. Jeśli grasz na tzw. „long”- czyli inwestujesz swój kapitał długoterminowo w dany projekt, to dobrze jest te coiny zabezpieczyć. Co to znaczy? Z głównej strony projektu ściągasz portfel dedykowany tej walucie. Przelewasz na niego krypto. Robisz kopię zapasową, zgrywasz na pendriva i śpisz spokojnie, nawet wtedy, kiedy giełda szaleje, bo to przecież INWESTYCJA DŁUGOTERMINOWA, czyli na miesiące, a nawet lata. Mogą być duże wzrosty dziś, mogą być mega spadki za tydzień- cena będzie skakać, ale to Cię nie obchodzi, to normalna kolej rzeczy. Ustal sobie pułap cenowy w jakim chcesz sprzedać daną krypto i się go sztywno trzymaj. To, że jest to inwestycja długoterminowa, nie znaczy żeby się nią wcale nie interesować. W końcu to Twoje środki. Bądź więc na bieżąco. Monitoruj, czy projekt się rozwija, czy żyje, czy jest nim zainteresowanie, czy realizuje swój „road map”. Nie codziennie, myślę, że raz w tygodniu wystarczy.

5. Jeśli grasz na tzw. „short”- czyli inwestujesz swój kapitał „na chwilę” w danego coina. Jeśli zapowiadane są wzrosty, bo zbliża się jakieś wydarzenie, wykres zmienił trend, volumen wzrósł i inne czynniki mogące wpływać na wzrost. Pamiętaj by wchodzić na dołku (kiedy cena jest niska), nie kieruj się zachłannością- „chce 50-70%” w dzień, dwa, czy trzy. 20-30% to naprawdę dobry zarobek, zanim doczekasz się wzrostu do wyższego pułapu, btc może nieźle namieszać i będziesz sobie pluć w brodę, że nie zrealizowałeś/aś zysków wcześniej. Pamiętaj również o zakładaniu stop losa- chroni to Twój kapitał, jeśli widzisz, że wartość rośnie- podnoś stop loss. Rynek jest żywy i cały świat na nim gra- kiedy Ty śpisz, Chiny klikają i zbijają bądź podnoszą ceny, chyba nie chcesz niemiłych niespodzianek z samego rana? Hm? Kolejna ważna rzecz przy graniu na shorty, to by zwracać uwagę na ściany kupna i sprzedaży. Nie ustalaj swojej sprzedaży na maxa na targecie jaki został wcześniej osiągnięty. Zgarnij ciut mniej, ale pewne pieniądze.

6. Jeśli jesteś pod wpływem emocji (złości, smutku itp.) lepiej nie wchodź na giełdę, zostaw na dzień, czy dwa. Emocje są kiepskim doradcą. Alkohol również. Jeśli chcesz zarabiać na giełdzie podchodź do tego poważnie.

Osobiście notuje wszystkie swoje hasła w zeszycie, plus na pendrivie. Daje mi to poczucie bezpieczeństwa.

Zachęcam do tego, by do giełdy podchodzić ostrożnie. Bazuję na własnym doświadczeniu, które nota bene do najprzyjemniejszych nie należało. Zaczęłam działać, zanim ogarnęłam podstawową wiedzę. Dołączyłam do nieciekawej grupy, w której zaufałam. Droga była ta lekcja. Na giełdzie można zarobić ładne pieniądze, ale można również wszystkie stracić w ekspresowym tempie, dlatego tak ważne jest bezpieczeństwo. Jeśli masz jakieś dodatkowe wskazówki z powyższym tematem, podziel się 🙂